FEATURE FILM - Any genre 1 hour or more                               

  • Cicada Song                           

  • The Year I did Nothing                               

  • Extraordinary Ordinary

  • Elephant in the Room                                       

  • Yes

                                                                                 

BEST DIRECTOR                                         

  • Michael Starr (Cicada song)                                    

  • Allen Freeman (The Elephant In The Room)

  • Natalie Rodriguez (The Extraordinary Ordinary)

  • Rob Margolies (Yes)

  • Ana Barredo (Year I did nothing)                                    

                                 

BEST ACTOR                                       

  • Niko Vitacco (The Elephant In The Room)

  • Tim Realbuto (Yes)

  • Marc Zammit (Homeless Ashes)

 

BEST ACTRESS                                    

  • Tanja Hirner (Nina)                                    

  • Lyndsey Lantz (Cicada Song)

  • Tassadit Mandi (Paris la Blanche)

BEST CINEMATOGRAPHY                                       

  • Ryan Griswold (Cicada Song)

  • Malik Brahimi (Paris La Blanche)

  • Derek Korogodsky (The Elephant In The Room)

  • Richard Oakes (Homeless Ashes)

  • Midge Throne (Nina)

 

INTERNATIONAL FEATURE FILM - Any genre 1 hour or more 

  • Chubby Cafe

  • Homeless Ashes                                                             

  • Gandhada Kudi                                    

  • Cowboy’s Heart

  • Paris La Blanche                                        

                                        

BEST INTERNATIONAL DIRECTOR                                       

  • Gui Pereira (Cowboy’s Heart)                                  

  • Lidia Terki (Paris La Blanche)                                       

  • Santhosh Shetty Kateel (Gandhada Kudi)

  • Marc Gobel (Nina)

  • Marc Zammit (Homeless Ashes)

                                                                          

SHORT FILM - Any genre under 40 minutes                               

  • Cave of Da Vinci                                  

  • Buttons the great                                       

  • A Perfect Fit

  • Swipe Right

  • One Day Notice

  • Virtually                                                                          

  • Wake                                      

  • Appy Days                                     

  • #3 Normandy Lane

  • Medbot

  • The Fountain Pen

  • Patch of Grass                                  

                                                                          

BEST ACTOR IN A SHORT FILM                                     

  • Pete Gardner (Appy Days)

  • Christian Sullivan (Buttons The Great)

  • Ronald Woodhead (The Charles Effect)

  • Burtis Cutler (My Declaration)

  • Jack Brenner (Happy Birthday Holden)

  • John Y (The Unknown Mother)

  • Jason Stuart (Hank)

 

BEST ACTRESS IN A SHORT FILM                                 

  • Sidney Karr (Dear Bella)                                   

  • Scottie Thompson (3 Normandy Lane)                          

  • Tatiana Paris (Wake)                                  

  • Celia Imrie (One day notice)

  • Katherine Banos (Ring of Fire)

  • Susan Yam-Yam Shaw (The Unknown Mother)

BEST CINEMATOGRAPHY SHORT FILM

  • Appy Days

  • Medbot

  • RE•ARTISTS

  • Swipe Right

  • Virtually                                 

 

INTERNATIONAL SHORT FILM - Any genre under  40 minutes         

  • Residents of the Last Floor                                     

  • Broken Treasures                                       

  • The Unknown Mother                                       

  • Yoo Kyung                                    

  • Shining Ashes                               

             

BEST STUDENT FILM

  • Before The Thunder

  • Buttons The Great

  • Medbot 

  • RE•ARTISTS

  • The Invisible Man And The Blind Girl

  • Nina

  • Happy Birthday Holden

 

BEST SHORT SHORT (under 10 minutes)

  • A Perfect Fit

  • Nailed

  • Resilience

  • The Charles Effect

  • Treatment

  • Two To Tango

  • When it Rains

BEST FEATURE DOCUMENTARY                                    

  • Robbery of the Heart                                  

  • Pull Up LA                                     

  • A Growing Thing

  • Hegel’s Angel    

  • Raised On Rock: The Burnette Family Legacy

 

BEST SHORT DOCUMENTARY                                       

  • The War Inside Me                                     

  • Bitter Sweet                                 

  • Song of the Open Road                                     

  • Still Plays with Trains    

 

BEST ANIMATION SHORT                                       

  • Undersea                                      

  • The Journey                                  

  • Destination Unknown                                       

  • Amaterasu                                    

  • Don't Feed the Animals

      

BEST EXPERIMENTAL FILM                                    

  • Video Limbo                                  

  • Lontane ma vicine                                     

  • Magnetic Pathways                                   

                                        

BEST MUSIC VIDEO                                   

  • Safe and Warm                                    

  • Eternal Ride of a Heartful Ride                                

  • A Song of Wreck and Bloom

                          

BEST SCI-FI FILM                                       

  • Alone                                      

  • Cosmic Light

  • A Psalm of Sight- Verse 1: Zerfall

  • Virtually

  • Medicine for the Mind

 

BEST HORROR/THRILLER                                        

  • Cicada Song                                 

  • Nocturne                                                                         

  • Ticket

  • Cave da Vinci

  • White Noise                           

                                        

BEST FILM By GLENDALE FILMMAKER                         

  • Out of Mind                                   

  • Hot Cake                                       

  • My Declaration                                    

  • Rescued (Rescatado)                                        

  • The Broken Soul                                  

  • One Day Notice                            

                                 

BEST FILM By BURBANK FILMMAKER                                        

  • Resilience                                     

  • Destination Unknown                                       

                          

BEST FEMALE DIRECTOR—FEATURE                     

  • Natalie Rodriguez (Extraordinary Ordinary)                   

  • Ana Barredo (Year I did nothing)                                    

  • Lifis Tirtki (Paris La Blanche)                                                                                                                    

BEST FEMALE DIRECTOR—SHORT                                

  • Stephanie Neumen (The War Inside Me)                        

  • Lee Ryan Coston (Crowbar)                                     

  • Tracy Kleeman (Ring of Fire)                                  

  • Andrea Behring (Treatment)                                    

  • Jillie Simon (A Chance)    

                                

BEST FILM ABOUT WOMEN’S EMPOWERMENT             

  • St. Bernie                                      

  • The Ride Home                                    

  • Before the Thunder                             

  • Resilience                                                                       

  • Ring of Fire                                   

  • Crowbar                                        

  • Extraordinary Ordinary

 

BEST WEB SERIES

  • Dead Friends                                

download.png
med_ticket_btn_2x-white.png
med_ticket_btn_2x-white.png
download.png