GLENDALE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2018

Show More

2018 Festival Winners

2018 Movie Winners

Best In Fest:

Speech

 

Best Female Film Maker:  

Stroop: Journey Into The Rhino Horn War - Susan Scott And Bonné De Bod

Best Female Director:

Speech - Barbara Bredero

 

Feature Film

 

Best Feature Film:

  The Passing Parade

 

    Best Feature Film Director:

      Randy's Canvas - Sean Michael Beyer

        Best Feature Film Actor:

          In This Gray Place - Aleksander Ristic

            Best Feature Film Actress:

              The Passing Parade - Tessa Ferrer

                Best Feature Film Action Thriller Feature :

                 In This Gray Place

                    Best Feature Film Made By A Woman:

                     Speech - Barbara Bredero

 

                        Best Feature Film Editing

                         In This Gray Place

 

                            Best Feature Film Cinematography

                             You Go To My Head

 

                                Best Feature Film Make Up

                                You Go To My Head

 

International Feature Film

 

Best International Film:

  You Go To My Head

 

    Best International Feature Film Director:

      You Go To My Head - Dimitri De Clercq

        Best International Feature Film Actor:

          Binding Destiny - Hai Ning Wang

 

            Best International Feature Film Actress:

              Fockeline Ouwerkerk - Speech

Documentary                

 

Best Feature Documentary:

  Cancer Can Be Killed

 

    Best Short Documentary:

      25 Steps

 

        Best Historical Drama:

          Who Will Remember

Short Film

 

Best Short Film:

  The Pursuit

 

    Best Short Film Director:

      Robert Nazar Arjoyan - I Promised Her Life

 

        Best Short Film Actor:

          Carlos Ragas - Tin Can

 

            Best Short Film Actress:

             Jaimi Page - Control

 

                Best Short Made By A Woman:

                 Rose & Katz - Ruth Sowby

                    Best Short Made By A Woman:

                     Aka - Julia F. Mann

 

                        Best Short Film Editing Made By A Woman:

                         Protectress

 

                            Best Short Film Cinematography:

                             The Wagon

 

International Short Film

 

    Best International Short Film:

      My Dear Banquet

 

        Best International Short Film Director:

          Yos Park - Three Days And Three Nights

 

            Best International Short Film Actor:

              Emanuel Cohn - The Little Dictator

                Best International Short Film Actress:

                 Matilda Howe - Jasper

 

Student Film

 

Best Student Film:

  A Line Between

 

    Best International Student Film:

      Hourglass

 

        Best Student Film Director:

          Scarlett Urbano - Jasper

 

Web Series

           

Best Web Series

  A Brief History Of Dick Moves

    Best Web Series Director:

      Michael Starr - A Brief History Of Dick Moves

 

        Best Web Series Actor:

         Adam Chernick - Free Advice With Adam Chernick

 

Short Short

 

Best Short Short:

  Jasmine Stung

 

Animation

 

Best Animation Feature:

  November 10th (Battle Of Surabaya)

    Best Animation Short:

      Being Good

        Best Music Video:

          Can’t Take My Eyes Off Of You

            Best Experimental Film:

              In Transit

 

                Best Sci-Fi Fantasy:

                 The Bug

 

                    Best Horror/Thriller:

                     The Thing From The Hallway

 

Special Awards

 

Best Film Maker Glendale:

  Randy Kent-The Pursuit

 

    Best Short Film Film Maker Glendale:

      Rustam Vakilov - The Event

 

        Best Glendale Film Maker Thriller:

          Trickster

            Best Film Maker Burbank:

             Matt Van Tine - A Side Of Fries

 

                 Best Film Maker Pasadena:

                  Eric Dyson - Baby Steps

                    Best Student Film Maker Pasadena, Ca:

                     Henry Liu - Release

BEST FEATURE SCREENPLAY:

LUCKY LINGERIE – DAVID PIES

 

1 ST PLACE BEST FEATURE SCREENPLAY: 

  TIMESCAPES KEITH MALLORY

   

    2 ND PLACE BEST FEATURE SCREENPLAY: 

      FURY OF A WOMAN SCORNED – ERIAH S. HOWARD

       

        3 RD PLACE BEST FEATURE SCREENPLAY:  

          ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD – RON PODELL

           

            4 TH PLACE BEST FEATURE SCREENPLAY: 

              ARE YOU LONESOME TONIGHT – ROBERT FACTOR

               

                5 TH PLACE BEST FEATURE SCREENPLAY: 

                  THE WITCH OF PUNGO – J. DARIN WALES

Honorable Mention - Screenplay

 

1 ST PLACE HONORABLE MENTION SCREENPLAY:

  TRIO: THREE DRAGONS – ROBERT FACTOR

   

    2 ND PLACE HONORABLE MENTION SCREENPLAY:

      COMPANY CHRISTMAS – DIANA LEE WOODY

       

        3 RD PLACE HONORABLE MENTION SCREENPLAY:

          FRAGGED – RICHARD MCMILLAN

           

            4 TH PLACE HONORABLE MENTION SCREENPLAY:

              RED VELVET – TOM RADOVICH

               

                5 TH PLACE HONORABLE MENTION SCREENPLAY:

                 DRAGGING THE MARK – SUZY STEIN

                   

                    6 TH PLACE HONORABLE MENTION SCREENPLAY:

                     THE LIVING SOUL – MITCHELL AND KATHY GIBSON

                       

                        7 TH PLACE HONORABLE MENTION SCREENPLAY:

                         UPSIDE BROWN CC – BRADFORD FARRIS

SHORT SCREENPLAYS

 

BEST SHORT SCREENPLAY:

CRAZY SAL – ROBERT FACTOR

 

1 ST PLACE BEST SHORT SCREENPLAY: 

  AIR – DALYA GUERIN

   

    2 ND PLACE BEST SHORT SCREENPLAY:

      THE GIFT – JOSEPHINE PERRY

       

        3 RD PLACE BEST SHORT SCREENPLAY:

          VIOLETTE HAYES – A TRUE STORY – GINACARLO FUSI

           

            4TH PLACE BEST SHORT SCREENPLAY:

              PARADIGM SHIFT – KATHERINE FITZGERALD

           

                 5TH PLACE BEST SHORT SCREENPLAY:

                  JUNE BLOCK HERO – SETH KOZAK

 

Honorable Mention - Short Screenplay

 

1 ST PLACE HONORABLE MENTION SHORT SCREENPLAY: 

  CARDBOARD BOX – BERNHARD RIEDHAMMER

   

    2 ND PLACE HONORABLE MENTION SHORT SCREENPLAY:

      THE BENCH -  CJAY BOISCLAIR

       

        3 RD PLACE HONORABLE MENTION SHORT SCREENPLAY: 

          A WORLD APART - PIERRE COLMAIN